-
Money Saving Tip-Don’t Forget Your Calculator
Our money saving tip of the day is all about looking at unit pricing instead of the overall cost. In many supermarkets, you’ll see two tags pinned to the shelf underneath a product. One gives you the price, the other the price per ounce, per pound etc. With this information, you can compare products and see which offers you the best price. It’s great when that work is done for you but an easy way to make your own comparisons is to grab a calculator. I find myself doing that when I’m buying things on line. Is it a better buy to purchase the 2 pound bag of flour or…